Skip to content
Anna-Karin Hatt avgår som Centerpartiets partiledare. Foto: Centerpartiet
Anna-Karin Hatt avgår som Centerpartiets partiledare. Foto: Centerpartiet
Ledare | centerpartiet

Hatts avgång visar att något är sjukt i det svenska debattklimatet

Anna-Karin Hatt har aviserat sin avgång som partiledare för Centerpartiet – på grund av de hot hon har tvingats utstå. Det får inte gå till så här, skriver Liberal Debatts chefredaktör Eric Luth.

Något är sjukt i det svenska debattklimatet.

Det är inte många år sedan en person planerade att mörda en partiledare i Almedalen.

Anti-demokratiska och extrema aktivister förföljer ministrar och politiker.

Andra demonstranter kallas för odjur.

Judiska församlingar måste ha vaktstyrkor och hotet mot judar växer.

Det låg kanske mer bakom det där pressmeddelandet än vad många av oss trodde, och en del ironiserade över.

Partiledardebatten i söndags var inte heller en uppvisning i gott kollegialt beteende.

Av den har jag framför allt tre bestående intryck:

  • Nooshi Dadgostar och Ebba Busch rasar på varandra om helt ovidkommande frågor.
  • Nooshi Dadgostar, som över huvud taget bidrog mest till att polarisera debatten och sänka nivån, ber plötsligt alla att höja nivån och ta ansvar för att minska polariseringen.
  • Anna-Karin Hatt skäller ut Nooshi Dadgostar för att hennes agerande bidrar till just denna polarisering.

Dagen därpå kommer ett pressmeddelande om att C vill bjuda in till partigemensamma samtal om tonläget i debatten.

Sen avgår Anna-Karin Hatt.

Det låg kanske mer bakom det där pressmeddelandet än vad många av oss trodde, och en del ironiserade över.

Vi vet inte mycket om vad som har hänt, vem som har hotat, vad som ska komma och vad valberedningen lägger för nytt förslag på partistämman i Karlstad om exakt en månad.

Men det vi vet är att det inte får gå till så här.

Jag hoppas att Anna-Karin Hatts avgång är en väckarklocka för övriga partier.

Eric Luth

Gillar du det du läste? Stöd Liberal Debatt genom att teckna en prenumeration!

Nu hoppas hela Centern på fredsmäklare Hatt

Var är du, Emil? Hela Centerpartiet väntar